Skip to content

7 Sheridan AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 1, 1996

Property Information

Block159.02
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,919
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,900
40%
Improvement Value:$412,500
60%
Total Assessment$689,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,143+1.9%
2024$14,865+5.6%
2023$14,076+1.6%
2022$13,850+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,919DeedBook 5423, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1956