Skip to content

5 Sheridan AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block159.02
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,535
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,300
49%
Improvement Value:$284,500
51%
Total Assessment$556,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,733+1.9%
2024$13,481+5.6%
2023$12,766+1.6%
2022$12,561+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,535DeedBook 20180, Page 16309

Property Built

Built

Year Built: 1959