Skip to content

358 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 6, 2006

Property Information

Block159.02
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,148
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,500
59%
Improvement Value:$202,100
41%
Total Assessment$489,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,750+1.9%
2024$12,516+5.6%
2023$11,852+1.6%
2022$11,661+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5558, Page 606

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5236, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1963