Skip to content

318 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2015

Property Information

Block159.02
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,782
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,000
43%
Improvement Value:$368,600
57%
Total Assessment$646,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,252+1.9%
2024$13,985+5.7%
2023$13,230+1.7%
2022$13,013+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955