Skip to content

19 Lenox TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block159.03
Lot103
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,600
50%
Improvement Value:$278,700
50%
Total Assessment$558,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,965+1.9%
2024$12,727+5.6%
2023$12,052+1.6%
2022$11,858+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,270DeedBook 20180, Page 58400

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12193, Page 7886

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5378, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1949