Skip to content

5 Lenox TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block159.03
Lot110
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,648
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,500
40%
Improvement Value:$430,000
60%
Total Assessment$716,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,588+1.9%
2024$15,302+5.6%
2023$14,490+1.6%
2022$14,257+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$479,000

To:

Sq Ft1,648DeedBook 20191, Page 9871

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 20190, Page 47257Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 12529, Page 1726Recorded12/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953