Skip to content

36 Sheridan AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Jul 1, 1998

Property Information

Block159.03
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,274
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,800
46%
Improvement Value:$327,300
54%
Total Assessment$606,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,106+1.9%
2024$12,865+5.6%
2023$12,182+1.6%
2022$11,987+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft1,274DeedBook 5736, Page 176

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5468, Page 328

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5146, Page 83

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 5042, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1932