Skip to content

60 Sheridan AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 11, 2015

Property Information

Block159.03
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,616
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,800
48%
Improvement Value:$303,200
52%
Total Assessment$582,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,420+1.9%
2024$13,173+5.6%
2023$12,474+1.6%
2022$12,274+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 20150, Page 72060

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 12320, Page 7961

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12110, Page 6735

Property Built

Built

Year Built: 1951