Skip to content

51 Lenox TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1937

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block159.03
Lot87
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,862
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,800
43%
Improvement Value:$376,200
57%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,499+1.9%
2024$15,215+5.6%
2023$14,407+1.6%
2022$14,176+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,862DeedBook 20190, Page 58903

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12323, Page 3802

Property Sale

Sale
$523,000
DeedBook 6370, Page 278

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5536, Page 352

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5423, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1937