Skip to content

33 Lenox TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block159.03
Lot96
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,934
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,600
41%
Improvement Value:$433,800
59%
Total Assessment$734,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,488+1.9%
2024$16,185+5.6%
2023$15,326+1.6%
2022$15,080+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft1,934DeedBook 20240, Page 75571

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 12385, Page 8150

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 6104, Page 701

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5690, Page 745

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5650, Page 709

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5338, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1949