Skip to content

48 Lenox TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2010

Property Information

Block159.04
Lot113
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1.5S2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,342
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,700
48%
Improvement Value:$322,900
52%
Total Assessment$626,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,078+1.9%
2024$14,801+5.6%
2023$14,016+1.6%
2022$13,790+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949