Skip to content

39-41 Rock Spring AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$175,500
Last Sale Date
Oct 2, 1996

Property Information

Block159.05
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,167
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,100
47%
Improvement Value:$362,300
53%
Total Assessment$680,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,923+1.9%
2024$18,576+5.6%
2023$17,590+1.6%
2022$17,307+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,500

To:

Sq Ft2,167DeedBook 5444, Page 148

Property Sale

Sale
$150,500
DeedBook 5329, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1957