Skip to content

31-33 Rock Spring AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 1, 1994

Property Information

Block159.05
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,877
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,000
51%
Improvement Value:$305,300
49%
Total Assessment$620,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,902+1.9%
2024$15,610+5.6%
2023$14,782+1.6%
2022$14,544+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,877DeedBook 5341, Page 843

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5086, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1956