Skip to content

25 Rock Spring AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block159.05
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,630
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,000
49%
Improvement Value:$325,100
51%
Total Assessment$640,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,698+1.9%
2024$16,392+5.6%
2023$15,522+1.6%
2022$15,272+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$830,000

To:

Sq Ft1,630DeedBook 20250, Page 31939

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,630DeedBook 20220, Page 6404Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 12203, Page 4492

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 6357, Page 656

Property Sale

Sale
$438,000
DeedBook 6179, Page 826

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5428, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1960