Skip to content

9 Rock Spring AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Jan 14, 2013

Property Information

Block159.05
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,982
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,000
47%
Improvement Value:$338,900
53%
Total Assessment$643,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,256+1.9%
2024$16,939+5.6%
2023$16,040+1.6%
2022$15,782+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000

To:

Sq Ft1,982DeedBook 12421, Page 372

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5035, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1962