Skip to content

26 Rock Spring AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2011

Property Information

Block159.06
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,913
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,000
49%
Improvement Value:$325,500
51%
Total Assessment$640,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,001+1.9%
2024$15,707+5.6%
2023$14,873+1.6%
2022$14,634+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5403, Page 691

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4901, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1958