Skip to content

105 Edgewood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block159.06
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,255
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,500
42%
Improvement Value:$439,700
58%
Total Assessment$752,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,844+1.9%
2024$20,461+5.6%
2023$19,375+1.6%
2022$19,064+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,255DeedBook 12485, Page 5347

Property Built

Built

Year Built: 1952