Skip to content

5 Elf RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block159.06
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,624
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
47%
Improvement Value:$335,300
53%
Total Assessment$632,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,413+1.9%
2024$14,148+5.8%
2023$13,375+1.6%
2022$13,160+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 20170, Page 66599

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 6141, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1942