Skip to content

48 Fairview AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2009

Property Information

Block159.08
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0092

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,436
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,100
37%
Improvement Value:$605,200
63%
Total Assessment$961,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,390+1.9%
2024$23,942+5.6%
2023$22,671+1.6%
2022$22,307+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 6261, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1870