Skip to content

27 Old Salem RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1938

Last Sale Date
Mar 10, 1992

Property Information

Block159.09
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,050
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,900
45%
Improvement Value:$366,200
55%
Total Assessment$661,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,628+1.9%
2024$16,323+5.6%
2023$15,457+1.6%
2022$15,208+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938