Skip to content

2 Rock Spring AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Date
Jun 27, 2006

Property Information

Block159.10
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,982
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,000
48%
Improvement Value:$329,300
52%
Total Assessment$639,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,502+1.9%
2024$16,199+5.6%
2023$15,339+1.6%
2022$15,093+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5280, Page 176

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4823, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1960