Skip to content

406 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 7, 1984

Property Information

Block159.11
Lot26.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0106

Building Details

Building Class17
Description1.5S
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,008
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,400
47%
Improvement Value:$244,000
53%
Total Assessment$458,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,345+1.9%
2024$7,210+5.6%
2023$6,827+1.6%
2022$6,717+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 4840, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1930