Skip to content

55 Sheridan AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$693,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block159.11
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0106

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,741
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,000
42%
Improvement Value:$429,700
58%
Total Assessment$739,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,703+1.9%
2024$16,396+5.6%
2023$15,526+1.6%
2022$15,277+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$693,000

To:

DeedBook 20240, Page 2382

Property Built

Built

Year Built: 1952