Skip to content

15 Kingwood RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 29, 1994

Property Information

Block159
Lot20.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,755
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,000
55%
Improvement Value:$269,600
45%
Total Assessment$602,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,492+1.9%
2024$14,226+5.6%
2023$13,471+1.6%
2022$13,255+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,755DeedBook 5339, Page 920

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5054, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1953