Skip to content

75 Edgewood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block159
Lot22.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,552
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,200
47%
Improvement Value:$330,500
53%
Total Assessment$628,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,591+1.9%
2024$14,323+5.6%
2023$13,563+1.6%
2022$13,345+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,552DeedBook 20190, Page 84066

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 12448, Page 7133Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$517,500
DeedBook 6371, Page 211

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5975, Page 242

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5587, Page 436

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5326, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1942