Skip to content

12 Kingwood RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 17, 2003

Property Information

Block159
Lot22.15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,100
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,500
47%
Improvement Value:$339,100
53%
Total Assessment$641,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,185+1.9%
2024$12,943+5.6%
2023$12,257+1.6%
2022$12,059+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 6033, Page 662

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5132, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1950