Skip to content

12 Spring Hill DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block160.01
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,210
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,900
51%
Improvement Value:$409,800
49%
Total Assessment$828,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,371+1.9%
2024$21,960+5.6%
2023$20,795+1.6%
2022$20,460+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,210DeedBook 20201, Page 11305

Property Sale

Sale
$478,800

From:

To:

Sq Ft3,210DeedBook 20180, Page 6071Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 12047, Page 6423

Property Built

Built

Year Built: 1957