Skip to content

20 Spring Hill DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$619,000
Last Sale Date
Feb 18, 2009

Property Information

Block160.01
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,256
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$404,500
44%
Improvement Value:$511,800
56%
Total Assessment$916,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,636+1.9%
2024$27,128+5.6%
2023$25,689+1.6%
2022$25,276+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$619,000

To:

Sq Ft4,256DeedBook 12181, Page 1087

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5146, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1959