Skip to content

1 Reid StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1986

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block160.03
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
DescriptionC-3576-2AG
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,039
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$402,900
44%
Improvement Value:$506,900
56%
Total Assessment$909,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,287+1.9%
2024$25,804+5.6%
2023$24,435+1.6%
2022$24,042+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft3,039DeedBook 20230, Page 30239

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 5329, Page 789

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5033, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1986