Skip to content

4 Ash AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1988

Last Sale Price
$763,000
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block160.03
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,701
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$410,000
43%
Improvement Value:$543,200
57%
Total Assessment$953,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,074+1.9%
2024$34,430+5.6%
2023$32,603+1.6%
2022$32,079+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$763,000

To:

Sq Ft3,701DeedBook 20230, Page 13688

Property Sale

Sale
$432,500
DeedBook 5261, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1988