Skip to content

12 Hillcrest AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block160.04
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
DescriptionC
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage5,092
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$425,400
37%
Improvement Value:$724,600
63%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,130+1.9%
2024$34,485+5.6%
2023$32,655+1.6%
2022$32,130+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 6057, Page 827

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 5377, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1991