Skip to content

6 West RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 1, 2014

Property Information

Block160
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description1 1/2 SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,529
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,400
39%
Improvement Value:$679,900
61%
Total Assessment$1,122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,500+1.9%
2024$23,068+5.6%
2023$21,844+1.6%
2022$21,493+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft3,529DeedBook 12503, Page 9201Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5231, Page 477

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 5176, Page 643

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4803, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1953