Skip to content

41 Rock Spring RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$668,000
Last Sale Date
Dec 31, 2021

Property Information

Block160
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,393
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,300
56%
Improvement Value:$335,600
44%
Total Assessment$755,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,860+1.9%
2024$19,496+5.6%
2023$18,461+1.6%
2022$18,164+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$668,000
Sq Ft2,393DeedBook 20220, Page 8345Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 12337, Page 6000

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4833, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1953