Skip to content

57 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block161.01
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,775
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
46%
Improvement Value:$383,900
54%
Total Assessment$713,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,691+1.9%
2024$13,440+5.6%
2023$12,727+1.6%
2022$12,522+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500

To:

Sq Ft1,896DeedBook 20170, Page 64533

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5575, Page 4

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5074, Page 959

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4943, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1953