Skip to content

83 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$552,000
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block161.01
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,539
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,400
52%
Improvement Value:$271,700
48%
Total Assessment$566,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,066+13.8%
2024$12,359+24.1%
2023$9,962+1.6%
2022$9,802+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$552,000

To:

Sq Ft1,539DeedBook 20230, Page 19299

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,579DeedBook 20220, Page 66574Recorded7/14/2022

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12323, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1951