Skip to content

16 Oak AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1978

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Aug 10, 2016

Property Information

Block161.02
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description2SCB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,400
38%
Improvement Value:$502,300
62%
Total Assessment$813,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,078+1.9%
2024$20,691+5.6%
2023$19,593+1.6%
2022$19,278+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 20160, Page 71263

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 12494, Page 4834Recorded5/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1978