Skip to content

6-8 Oak AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$432,500
Last Sale Date
Feb 12, 2013

Property Information

Block161.02
Lot26.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,156
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,800
43%
Improvement Value:$439,400
57%
Total Assessment$767,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,951+1.9%
2024$18,604+5.6%
2023$17,616+1.6%
2022$17,333+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$432,500

To:

Sq Ft2,156DeedBook 12418, Page 1507

Property Sale

Sale
$459,300
DeedBook 6148, Page 284

Property Sale

Sale
$170,100
DeedBook 4900, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1965