Skip to content

31 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block161.02
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
DescriptionS/6/1106/2AT
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,485
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,400
52%
Improvement Value:$273,900
48%
Total Assessment$568,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,790+1.9%
2024$11,573+5.6%
2023$10,959+1.6%
2022$10,783+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,485DeedBook 20201, Page 17657

Property Sale

Sale
$419,000
DeedBook 6146, Page 619

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5548, Page 295

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 5301, Page 177

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5195, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1950