Skip to content

41 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block161.02
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,087
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,400
43%
Improvement Value:$397,400
57%
Total Assessment$691,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,113+1.9%
2024$13,854+5.6%
2023$13,119+1.6%
2022$12,908+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,087DeedBook 20210, Page 68623

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,087DeedBook 20190, Page 57315Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,087DeedBook 12554, Page 9073Recorded5/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940