Skip to content

43 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 1994

Property Information

Block161.02
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,878
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,100
47%
Improvement Value:$354,400
53%
Total Assessment$668,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,401+1.9%
2024$13,155+5.6%
2023$12,457+1.6%
2022$12,257+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916