Skip to content

34 Oak AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1972

Last Sale Price
$15
Last Sale Date
Jun 12, 2021

Property Information

Block161.02
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,650
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,000
41%
Improvement Value:$472,000
59%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,863+1.9%
2024$22,443+5.6%
2023$21,252+1.6%
2022$20,910+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972