Skip to content

64 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Sep 20, 1991

Property Information

Block161.03
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,508
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,800
55%
Improvement Value:$244,500
45%
Total Assessment$543,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,045+1.9%
2024$10,842+5.6%
2023$10,267+1.6%
2022$10,102+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5185, Page 249

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4999, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1957