Skip to content

54 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$1,145,000
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block161.04
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,498
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$335,000
46%
Improvement Value:$398,600
54%
Total Assessment$733,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,204+1.9%
2024$16,888+5.6%
2023$15,992+1.6%
2022$15,735+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,145,000

To:

DeedBook 20250, Page 71490

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,498DeedBook 20250, Page 6536

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,498DeedBook 20190, Page 68190Recorded7/23/2019

Property Sale

Sale
$419,900

To:

DeedBook 12130, Page 9511

Property Built

Built

Year Built: 1965