Skip to content

53 Hillcrest AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block161.04
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,814
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$413,100
51%
Improvement Value:$396,900
49%
Total Assessment$810,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,403+1.9%
2024$18,066+5.6%
2023$17,107+1.6%
2022$16,832+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$263,800

To:

DeedBook 12439, Page 1095

Property Built

Built

Year Built: 1940