Skip to content

36 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 23, 2022

Property Information

Block161.04
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,800
53%
Improvement Value:$263,300
47%
Total Assessment$562,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,893+1.9%
2024$11,674+5.6%
2023$11,055+1.6%
2022$10,877+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20230, Page 15408

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12317, Page 9529

Property Built

Built

Year Built: 1966