Skip to content

12 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block161.04
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,571
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,800
50%
Improvement Value:$303,600
50%
Total Assessment$602,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,829+1.9%
2024$12,594+5.6%
2023$11,926+1.6%
2022$11,734+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,571DeedBook 5812, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1910