Skip to content

15 Knollwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1969

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block161.04
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,538
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,900
41%
Improvement Value:$563,700
59%
Total Assessment$958,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,340+1.9%
2024$20,948+5.6%
2023$19,837+1.6%
2022$19,518+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$479,000

To:

Sq Ft2,538DeedBook 20170, Page 10670

Property Sale

Sale
$462,000
DeedBook 12227, Page 1111

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6092, Page 132

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 5324, Page 79

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4862, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1969