Skip to content

19 Knollwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1969

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Oct 17, 2016

Property Information

Block161.04
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,894
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,700
57%
Improvement Value:$301,900
43%
Total Assessment$696,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,982+1.9%
2024$17,652+5.6%
2023$16,715+1.6%
2022$16,446+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$337,000

To:

Sq Ft1,894DeedBook 20160, Page 97176

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5519, Page 172

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 5243, Page 697

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5061, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1969