Skip to content

42 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1973

Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block161.04
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,024
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,800
54%
Improvement Value:$250,900
46%
Total Assessment$549,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,612+1.9%
2024$13,362+5.6%
2023$12,653+1.6%
2022$12,449+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973