Skip to content

38 Maple AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block161.04
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,289
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,800
54%
Improvement Value:$257,300
46%
Total Assessment$556,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,441+1.9%
2024$11,227+5.7%
2023$10,618+1.7%
2022$10,443+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937